E-Ticaret

Sıfırdan E Ticaret Kampanyası Yürütmek

İnternet, 1989 yılında World Wide Web’in icadından bu yana dünyamızı yavaş yavaş ele geçirdi. Her yıl düzenli olarak kapıya teslim vb. işlemler yapıyoruz. Dolayısıyla artık internet üzerinden şeylere daha fazla erişimimiz var. 
Fiziksel bir mağazaya gidip zamanımızı harcamak yerine artık evlerimizde online alışverişin kolaylığını tercih etmeye başladık. Bu sebeple yapılan çevrimiçi alışverişin miktarı da önemli ölçüde artmıştır. 
Mağazadan yaptığımız çevrimiçi alışveriş davranışlarımızda medyana gelen değişim, e-ticaret endüstrisini daha rekabetçi hale getirdi.  

Gelgelelim günümüzde başarılı bir e-ticaret işi yürütmek, sitenin başlatılmasından daha fazlasını gerektiriyor. Bundan dolayı trafiğinizin yoğunluğundan ve potansiyel müşterilerinize ulaştığımızdan emin olmak istiyoruz. Burada en önemli nokta iyi planladığınız bir dijital pazarlama planınızın olması. 

Oluşturacağınız ve yürüteceğiniz kampanyalar bazı amaçlara yönelik olmalıdır. Bu amaçlar; marka bilinirliğinizi artırma, ürün tanıtımlarınızı yapma, tüketicilerle etkileşime geçme ve ekstra trafik oluşturmaktır. Size rehber olması için hazırladığımız bu yazımızda yeni başlayanlar için e-ticarette kampanya yönetimi ile ilgili bazı önemli stratejiler paylaşacağız. 

E TİCARET

Sitenize Hedeflediğiniz Trafiği Arttırmayı Amaçlayın: 

Sıfırdan e ticaret kampanyası oluşturma sürecine girdiğimizde, her zaman daha fazla site ziyaretçisine sahip olmak istiyoruz. Ancak burada can alıcı sorumuz; siteye hedeflenen ve nitelikli trafiği nasıl arttıracağız. Burada İhtiyacınız olan rastgele bir trafik değildir. 

Doğrudan veya dolaylı yoldan satışa dönüşme potansiyeli olan amacına uygun ilgili görüntülenmelere ihtiyacınız var. Bunun için rakiplerinizin anahtar kelimelerini iyi kullanmalı, potansiyel müşterilerinizin sorularını cevaplamalı, sürekli iletişim içinde olmalı, web sitenizin tasarımı için shopify ajansı kullanmalı, ücretli sosyal medya tanıtımları yapmalısınız. 

Facebook İşletme Sayfanızı Pazarlama Planınıza Entegre Edin:

Facebook, müşterilerinizde güven oluşturmanız ve insanların bir araya gelebileceği bir topluluk oluşturmanız için hazırlayacağınız sıfırdan e ticaret kampanyanız için harika bir platformdur. Bu sebeple mutlaka çevrimiçi reklamcılık stratejinizin bir uzantısı olmalıdır.  

Facebook’un haber akışı kişisel ve iş güncellemelerinin bir karışımı haline geldi. Bu yüzden onları satmaya çalışmadan önce müşterilerinizle bir ilişki kurmuş olmanız çok önemlidir. İnsanlar sayfanda kendilerine ait bir değer bulup, markana dair bir güven besleyebilirler. 
Müşterilerinize cevaplamaları gereken sorular sorarak, ürünlerle ilgili ipuçları vererek ve ilginç videolar ile müşterilerinizle etkileşim yaratın. 

Karşılıklı Kazanç Sağlayan Kampanyalar Oluşturun:

Hazırladığınız sıfırdan e ticaret kampanyanızın hem sizin açınızdan hem de tüketiciler açasından bir değer ifade etmesi son derece önemlidir. Sadece kendinizi ve firmanızı düşünmeniz, kampanyalardan alacağınız verimlerin ve müşterilerinizle etkileşiminizin düşmesine neden olacaktır. 

Tüketicilerin Beklentilerini Araştırın:

Hedef kitlenizi belirledikten sonra tüketicilerinizin satın alma davranışlarını takip etmek, onların firmalardan neler beklediğini araştırmak da kampanyalarınızı oluştururken hangi stratejiler üzerinde ilerleyeceğiniz konusunda size bir takım fikirler verecektir. Onların ne tür kampanyalar istediklerini ve kendilerine nasıl bir değer sunulmasını istediklerini iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir. O halde kampanyanız için bu nokta çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Ürünlerinizi Daha Çok İnsana Ulaştırmak İçin Adwords’ü Kullanın: 

AdWords, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için kullanabileceğiniz başka bir güçlü platformdur. Genellikle, kullanıcılar çevrimiçi arama yaparken satın alma niyeti oluyorlar. Bu bağlamda Adwords ürünlerinizi satma anlamında size çok yardımcı olacaktır. Sitenizin yapısını takip ederek AdWords kampanyalarınızı ve reklam gruplarınızı kurduğunuzdan emin olun. Ayrıca, reklamlarınız anahtar kelimelerinizle son derece alakalı olmalıdır. Arama motoru sonuç sayfasında reklam uzantılarını kullanmanız da yatırım gelirleriniz açısından önemlidir. 

Sitenizi Kullanıcı Deneyimini Göz Önünde Bulundurarak Tasarlayın: 

Web sitenizin tasarımı e-ticaret kampanyanızı ilerletmenize yardımcı olabilir ancak daha kötü bir duruma da getirebilir. Çoğu zaman, müşterilerin çok iyi olmayan bir sitede harika ürünler sunduğunu görüyoruz. Ve ne yazık ki sonuçta istedikleri sonuçları elde etmiyorlar. 
Halbuki, sitenizin tüm cihazlara duyarlı olduğundan emin olmak artık her zamankinden daha önemli.
Eskiden insanlar web sitelerini bilgisayarları üzerinden ziyaret ediyordu. Oysa günümüzde akıllı telefon sahibi olmayan kimsenin artık  kalmadığını söyleyebiliriz. Artık insanlar günlerinin hemen hemen her dakikasını telefonlarıyla geçirmeye başladılar.  

Bununla birlikte akıllı telefon kullanıcıları birçok web sitesini de telefonları üzerinden ziyaret etmeyi tercih ediyorlar. Hayatın artık akıllı telefonlar üzerine kurulu olmasından dolayı sitenizin tüm cihazlara duyarlı olduğundan emin olmanızı gerektiriyor. 
Ancak siteniz mobil uyumlu hale getirilmemiş ise, ne yazık ki telefonları üzerinden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların karmaşık bir görünümle karşılaşmaları muhtemeldir. Bu karmaşıklık yüzünden takipçileriniz sitenize olumsuz yorum yapabilirler. Çünkü telefon üzerinden siteleri ziyaret eden kullanıcılar daha çok mobil görünüme sahip olan sayfaları tercih ediyorlar.  

Ancak sitenizin kullanıcı uyumlu web tasarımı olmaması, sitenize telefon üzerinden girilemeyeceği anlamına gelmez. 
Mobil uyumlu siteler, web görünümlü sitelere göre  telefonlarda daha hızlı yüklenir ve zamandan kazandırır. Üstelik yazılar daha okunaklıdır ve sitede bulunan kısa yollar sayesinde site içerisinde kolayca arama yapılabilir. Bu da kullanıcılar için göze daha hitap edici olabilir. 
Yeni başlayanlar için hazırladığımız kampanya yönetim rehberimizin burada sonuna geliyoruz. Kolayca uygulayabileceğiniz bu stratejileri uygulayarak işe başlayın. Zamanla, bu pazarlama çabalarının her biri sitenizdeki trafik ve dönüşüm hacmini etkilemeye başlayacak. Ve sonuçta markanızı büyütecektir ve karınızı etkileyecektir. 

Author

velierdas